MUĞLA ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ
TARİHÇESİ

Esnaf ve Sanatkârlar Mesleki Kuruluş Kanununa göre, 1967 yılında kurulan Muğla Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanlığı (Muğla ESOB), merkezi Ankara’da bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Başkanlığı’na bağlı kamu niteliğinde bir kuruluştur.

Bünyesinde bulunan 35 Meslek Kuruluşu Odasının arasındaki birlik ve dayanışmanın sağlanmasını, gelişmesini sağlamak maksadıyla kurulmuş olan Muğla ESOB, 17.07.1964 tarihinde kabul edilip ve daha sonra 1983, 1985, 1991, 1997, 2005 (5362 sayılı Kanun) yıllarında değişikliğe uğrayan Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluş Kanununa göre hizmet vermektedir.

Geçmişi XIII. yüzyıla dayanan Ahilik Kültürü ve Geleneğine göre meslek üyelerinin birbiriyle ve halkla olan ilişkilerinde dürüstlüğü günümüzde hâkim kılmayı, esnaf ve sanat sahipleriyle bunların yanında çalışanların müşterek ihtiyaçlarını karşılamayı, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmayı, genel menfaatlerine uygun olarak gelişmesini sağlamayı ilke edinmiş bir kuruluştur.

1967 yılında kuruluşu ile birlikte yapılan Genel Kurul neticesinde Muğla Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Sayın Şadi SAYIN, 1996 yılında yapılan Genel Kurul ile görevi Sayın Durmuş AKÇAM’a devretmiştir. 27 Nisan 2002 tarihinde yapılan Genel Kurul ile mevcut Başkan Sayın Şükrü AYYILDIZ Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilmiş ve 2006-2010-2014 ve 2018 yıllarında yapılan olağan genel kurullarda güven tazelemiş, halen görevini sürdürmektedir.

Muğla Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanlığı, Esnaf ve Sanatkârların toplum içerisinde hak edilen şekilde temsil edilmesi, Muğla İl ve İlçelerindeki Esnaf ve Sanatkârlara Eğitim ve Hizmet vermek anlayışı ile hareket etmekte olup,  Ortaköy Mahallesi Diğer Sokak No:600/I Menteşe adresinde bulunan MESOB Yaşlı Bakımevi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezimizin de içinde yer aldığı, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Eğitim ve Hizmet Binasında faaliyetini sürdürmektedir