SRC BELGESİ NEDİR?

SRC BELGESİ NEDİR?

11.06.2009 tarih ve 27255 Sayılı yeni Karayolu Taşıma Yönetmeliği Madde 36 gereğince Karayolunda Taşımacılık yapan (Ticari araç kullanan) tüm sürücülerin alması gereken mesleki eğitim belgesidir. Aynı maddenin “d” bendi uyarınca Psikoteknik Değerlendirme Raporu bulundurmakta zorunlu hale getirilmiştir.

Karayolu taşıma kanununa göre eşya, kargo ve yolcu taşıyan diğer bir deyişle ticari olan taşıtı sevk ve idare eden kişide bulunması gereken belgelerin ne olduğunu sıralayacak olursak bunlar;

1-Sürücü Belgesi (Ehliyet)
2-Mesleki yeterlilik (Src) Belgesi
3-Psikoteknik Belgesidir.

Bu belgelerden birisinin eksik olması durumunda cezai işlem söz konusu olur. Kısaca eşya, kargo ve insan taşımacılığı yapan sürücüler bu belgeleri alarak bu işi icra edebilirler.

Src Belgesi olmadan ticari araç kullanan araç şoförlerine 207 TL para cezası kesilir (48 saat geçmeden ikinci ceza verilmez). Bu belge olmadan şoför çalıştıran işletme yada araç sahiplerine ise ayrıca 519 TL para cezası kesilmektedir. (48 saat geçmeden ikinci ceza verilmez)

SRC 1 : Uluslararası Yolcu Taşımacılığı için gerekli belge türüdür.
Yolcu Taşımacılığında çalışacak otobüs sürücülerinin, 26 yaşından gün almış ve 66 yaşından gün almamış olmaları,Uluslararası taşımalarda istihdam edilecek sürücülerin, uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı hürriyeti bağlayıcı ceza ile hükümlü olmamaları şartı vardır. SRC1 Belgesi sahipleri Yurtiçi ve Yurtdışında Sürücü belgesinin yettiği tüm yolcu taşıma araçlarını kullanabilir.(Otobüs, Minibüs, Taksi vs.) SRC1 Belgesini almış olan SRC2 belgesinide almış sayılır.

SRC 2 : Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı için gerekli belge türüdür.
Yolcu Taşımacılığında çalışacak sürücülerin 66 yaşından gün almamış olmaları, Kullanacakları Ticari taşıtın niteliğine göre sürücü belgesine sahip olmaları gerekmektedir. SRC2 Belgesi sahipleri Yurtiçinde Sürücü belgesinin yettiği tüm yolcu taşıma araçlarını kullanabilir (Otobüs, Minibüs, Taksi vs.)

SRC 3 : Uluslararası Yük/Eşya ve Kargo Taşımacılığı için gerekli belge türüdür.
Yük/Eşya ve Kargo Taşımacılığında çalışacak sürücülerin 66 yaşından gün almamış olmaları, Uluslararası taşımalarda istihdam edilecek sürücülerin, uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı hürriyeti bağlayıcı ceza ile hükümlü olmamaları şartı vardır. SRC 3 Belgesi sahipleri Yurtiçi ve Yurtdışında Sürücü belgesinin yettiği tüm Yük/Eşya ve Kargo taşıma araçlarını kullanabilir. (Tır, Kamyon vs.) SRC3 belgesini alan SRC4 te almış sayılır.

SRC 4 : Yurtiçi Yük/Eşya ve Kargo Taşımacılığı için gerekli belge türüdür.
Yük/Eşya ve Kargo Taşımacılığında çalışacak sürücülerin 66 yaşından gün almamış olmaları, Kullanacakları Ticari taşıtın niteliğine göre sürücü belgesine sahip olmaları gerekmektedir. SRC 4 Belgesi sahipleri Yurtiçinde Sürücü belgesinin yettiği tüm Yük/Eşya ve Kargo taşıma araçlarını kullanabilir (Tır, Kamyon, Kamyonet vs.)

SRC 5 : Bu belge karayolu ile Tehlikeli Madde (mal) Taşımacılığı yapan kişilerin almaları zorunlu olan bir belge türüdür.
Kimyasal madde taşıyan, yanıcı madde taşıyan, patlayıcı madde taşıyan ve buna benzer mal taşıyan her sürücü src5 belgesi alarak aracı sürmekle yükümlüdür.

SRC belgeleri muafiyet (25.02.2003 ten önce en az B,C, D veya E Sınıfı ehliyeti olanlar) ile veya Eğitim sonunda sınav ile alınabilinir.

Ek evraklar